:: Thinking about Unthinkinkable / Myslime nemysliteľné. (Herman Kahn) ::  
  futurologia.sk
radi vytvárame scenáre možného budúceho vývoja...
 

Pošlite nám svoj odborný či popularizačný článok, text z oblasti futurológie, prognostiky. Ďakujeme!

 
 Čo je futurológia?
 Futurológovia
 Futurologické inštitúcie
 Futurologické časopisy
 Futurologická literatúra
 Futurologické URL linky
 Prognózy, vízie, stratégie
 Perspektívy
 Publikácie / E-Knihy
 Dlhodobá vízia SR
 Sylabus
 Odborní garanti
 Výbor FSS
 História FSS
 Činnosť FSS
 Podujatia FSS
 Konferencie FSS
 Dokumenty FSS
 FSS sekcia SKVR
 Prihláška do FSS
 Almanach FSS
 ZSVTS

FreeJob.sk

Online kníhkupectvo BUX.sk

 

Raz sa pošleme elektronickou poštou

Richard Watson

Ako bude vyzerať rande budúcnosti, kedy sa staneme nesmrteľní? Svoje vízie prezradil Brejku medzinárodne uznávaný spisovateľa futurológ Richard Watson (53). Richard Watson napísal štyri knihy o budúcnosti a je zakladateľom internetovej stránky WhaťsNext. Publikuje na nej štvrťročné správy o tom, čo čaká ľudstvo v nasledujúcich desaťročiach, a komentuje globálne trendy.

Vaša kniha Budúcnosť: 50 myšlienok, ktoré musíte poznať nedávno vyšla aj v slovenskom preklade. Navštívili ste už niekedy strednú Európu? A nechystáte sa prednášať aj tu?

Bol som v Poľsku a v ČR. Ale rád by som zašiel aj viac na východ, no čakám na pozvanie (smiech).

Prednášali ste pre veľké spoločnosti ako General Electric, Coca-Cola či IBM. Ktoré vaše myšlienky sa v nich stretli s najväčším ohlasom?

Zdá sa, že Ikea sa stotožnila s mojou myšlienkou, že „spánok je nový sex". Mnohým sa páčili aj moje názory v knihe Future Minds o pomalých médiách a prečo papier ani knihy nie sú mŕtve. Stále však čakám na niekoho, kto sa prikloní k mojej myšlienke, že duševné zdravie bude najväčšou témou dvadsiateho prvého storočia.

Vo svojej knihe "Budúcnosť" uvádzate, že v roku 2066 objavíme mimozemský život...

Tento konkrétny dátum bol žart, no myslím si, že jedného dňa k stretnutiu s mimozemšťanmi dôjde. Ak sme vo vesmíre skutočne jediní, ľudia ako druh by boli veľmi vzácni, a preto by mali klásť ešte väčší dôraz na ochranu planéty Zem.

S ochranou životného prostredia idú ruka v ruke aj obavy z nedostatku prírodných zdrojov. Môže sa skutočne stať, ako predpovedáte, že v roku 2032 bude Las Vegas bez vody? Bude vojna o vodu treťou svetovou alebo ju predbehne kybernetická vojna?

Na tému vojny o vodu sa už diskutuje dlhšie. Nemyslím si, že veľké mestá budú bez vody nastálo, ale očakávam krátkodobé krízy. Dôležitejšie je však to, že nedostatok vody vytvorí napätie a možno aj konflikt, ale nie vojnu ako takú. Kybernetická vojna je tu už istý čas.

Od vojny však nie sme ďaleko ani v týchto dňoch. Aký je váš názor na možný konflikt Islamského štátu a západnej civilizácie?

Väčšmi sa obávam o Pakistan a Indiu alebo o Irán a Izrael. Radikálny islam a terorizmus presahujú hranice a stávajú sa globálnou hrozbou.

Ktorá zbraň bude podľa vás v budúcnosti najničivejšia? Prekoná niečo nukleárne zbrane?

Najväčšou hrozbou sú v súčasnosti biologické zbrane a svet znepokojujú aj chemické zbrane. V ďalekej budúcnosti sa budú zdokonaľovať riadené energetické zbrane, napríklad elektromagnetické impulzové bomby, a možno aj zbrane využívajúce temnú hmotu a antihmotu, ale to je už science fiction.

Zaujala ma aj vaša predpoveď, že v roku 2070, po kolapse baníctva, sa západná Austrália stane trestaneckou kolóniou. Bude v budúcnosti viac zločinu, ako je teraz?

Mali sme trestanecké lode a trestanecké kolónie, tak je možné, že ich v budúcnosti opäť raz využijeme. A viac zločinu? Ťažko povedať. Štatistiky ukazujú, že kriminalita klesá, no veľa bude závisieť od stavu ekonomiky a ďalších faktorov. Myslím si však, že nastane veľký posun od krádeži fyzických veci ku krádežiam dát a identít.

Svet momentálne desí aj ebola. Liek proti nej zatiaľ neexistuje. Ktoré choroby budú pre človeka budúcnosti najzákernejšie?

Duševné choroby v rôznych formách.

V ktorom storočí sa podľa vás staneme bytosťami bez chorôb?

Pred rokom 2100 to určite nebude. A ťažko povedať, či to bude realita už v roku 2200.

Budeme v blízkej budúcnosti chodiť na rande s partnerom, ktorého nám vyberie internet na základe profilov DNA? Ozaj, ako bude také rande v budúcnosti prebiehať?

Začne sa a asi aj skonči on-line a možno niekde v strede dôjde k fyzickému kontaktu.

A čo sex? Poskytnú nám roboty naozaj všetky rozkoše? Alebo budú za nás sexovať naše avatary?

Áno. Sexuálne roboty už existujú, hoci ešte v "surovom stave". Možno budeme môcť oklamať vlastný mozog, aby sme mali pocit, že ide o fyzický sex, hoci to tak nebude - mám na mysli rozšírenú realitu plus mozgové módy.

Je naozaj reálne, aby sa v roku 2060 po prvýkrát vložil ľudský mozog do mechanického tela?

Uvidíme... Istý druh spojenia človeka a stroja je otázka času.

A čo naša nesmrteľnosť? Stane sa niekedy skutočnosťou?

Niektorí ľudia, napríklad Aubrey de Grey (britský profesor, ktorý vedie v Cambridgei výskumný projekt na predlžovanie života, pozn. red.), si myslia, že fyzická nesmrteľnosť je možná. Som skeptický, hoci digitálna nesmrteľnosť by bola možná - podľa futurológa Raya Kurzweila bude jedného dňa možné nahrať obsah nášho mozgu do počítača, čo sa bude rovnať určitému druhu nesmrteľnosti, keď sa človek spoji so strojom.

Vo svojej knihe používate pojem internet vecí. Aké sú jeho základné charakteristiky?

Ranný internet spájal ľudí a informácie. Súčasný internet sa týka spájania ľudí s ľuďmi. Internet vecí spája predmety s internetom a ľudí s predmetmi. Napríklad náramok Nike FuelBand alebo hodinky Apple Watch. Ide o vkladanie počítačov a prepojiteľnosti do každodenných predmetov tak, aby vytvárali užitočné informácie.

Podľa vás v budúcností budú mať IP adresu aj naše ponožky alebo stromy v parku...

Prečo nie? Ak je niečo dôležité alebo hodnotné, viem si predstaviť, že to pripojíme.

A čo chytré mestá? Kde začnú fungovať najskôr?

"Smart" infraštruktúra je pravdepodobná - budovy, ktoré zberajú energiu a zdroje a komunikujú cez siete. Dôležité sú aj chytré cesty. Singapur sa môže stať prvým štátom, ktorý zavedie spoplatnenie ciest v závislosti od ich aktuálneho zaťaženia. Predpokladám, že najväčší pokrok dosiahne Ázia.

Spisovatelia sci-fi vymysleli stroj času a teleportáciu. Vynájdeme ich aj v skutočnosti?

Stroje času sú dosť problematické. Myslím si, že teleportácia sa bude týkať malých predmetov, ale neverím, že budeme schopní premiestňovať ľudí. Jedného dňa však možno dokážeme vložiť do teleportačných zariadení naše mysle. A tak sa raz možno pošleme e-mailom pripojení ako digitálny súbor.

Aké sú podľa vás najväčšie riziká budúcnosti?

Myslím si, že dôležitejšie je mať pozitívny prístup k tomu, kam smerujeme, respektíve k tomu, kam chce ľudstvo smerovať. Ak ten smer bude zlý, bude to totálna vojna.

Rozhovor prebratý z časopisu Brejk / December 2014. 

Spätné odkazy: Tu môžete mať link! | Predávame textové odkazy!

HĽADÁME SPONZOROV PRE NAŠE NEKOMERČNÉ PROJEKTY

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | www.fyzika.sk | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk


tagy / značky

futurológia náuka predpoveď výskum svet budúcnosť prognostika  futuristika veda politika ekonómia ekonomika média kríza apokalypsa inovácie komunita osveta spoločnosť štát komunikácia demokracia kultúra kontrola výchova transparentnosť kapitalizmus komunizmus plánovanie trh ľudstvo človek práca prognózovanie solidarita utópia civilizácia chaos čas pokrok vízia kvalita participácia perspektívy stratégia


 

Hurghada

Sharm El Sheikh

Mallorca

Rhodos

Cyprus

Zľavy na reštaurácie v Bratislave

  Odporúčame rozlíšenie monitora 1024 x 768, farby True Color (32 bitov), prehliadač Internet Explorer, FireFox, Opera.  

Odborní garanti domény sú doc. PhDr. Ladislav Hohoš, CSc. a Mgr. Peter Krákorník. Doména je súčasťou projektu obč. združenia veda.sk
Copyright © 1999 - 2023 veda.sk | Ochrana osobných údajov | All rights reserved | Made in Slovakia | Design by Mgr. Peter Krákorník - AKRONET